Czy dbasz o bezpieczeństwo dziecka w sieci? - Wiadomości - KPP w Lipnie

Wiadomości

Czy dbasz o bezpieczeństwo dziecka w sieci?

Data publikacji 18.11.2020

Od kilku miesięcy z powodu sytuacji epidemicznej znacząca część nauki i życia młodych ludzi przeniosła się do sieci. Poza oczywistymi korzyściami, Internet ma także swoją ciemną stronę. Warto zwrócić uwagę na to, czy dzieci mające teraz większy dostęp mediów nie doznają krzywdy i wiedzą jak uniknąć kłopotów.

Z powodów epidemicznych, młodzi ludzie zostali zmuszeni do przeniesienia jeszcze większej niż dotychczas aktywności do sieci. Znacząca większość uczniów, posiada chociaż jedno konto internetowe. Nie wszyscy jednak wiedzą jak korzystać z dobrodziejstw technologii, aby nie narobić sobie kłopotu i nie paść ofiarą hejterów czy innych cyberprzestępców.

Słowa i obrazy, szczególnie w sieci internetowej padają dziś szybko i często bez refleksji, a to może mieć swoje długofalowe konsekwencje. Jedno nieprzemyślane kliknięcie klawisza potrafi odbijać się szerokim echem nawet w dalekiej przyszłości. Dlaczego tak jest? Bo informacje wrzucone w Internet bardzo trudno jest usunąć. Często zapominamy o tym, co kiedyś zamieszczaliśmy. Jedno zdjęcie, jeden nieodpowiedzialny wpis może mieć wpływ na postrzeganie nas przez innych i nawet, jeśli nie wiąże się on ze złamaniem prawa to może spowodować szereg niekorzystnych zdarzeń.

Chociaż sieć wydaje się być anonimowa, to prawo chroni nas także w Internecie i jasno określa przepisy, które nie mogą być łamane niezależnie od tego czy stoimy twarzą w twarz z drugim człowiekiem czy siedzimy przed ekranem monitora.

Stalking, zniesławienie, kradzież danych osobowych, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o innych czy wykorzystywanie lub upublicznianie ich wizerunku to tylko niektóre z przestępstw, jakie w sieci popełniają młodzi ludzie nie zawsze zdając sobie sprawę z konsekwencji.

Powszechna wulgaryzacja języka i hejt będący w sieci codziennością oprócz konsekwencji prawnych mogą mieć także dotkliwe konsekwencje moralne i społeczne.

Bardzo duża liczba osób korzystających z Internetu spotkała się z mową nienawiści, często więcej niż raz. Znane są przypadki bardzo poważnych problemów emocjonalnych u młodych ludzi, którzy doznali hejtu pod postacią prześladowania, szczucia, obrażania, kompromitowania, chamstwa czy wulgarności.

Warto porozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie w Internecie i o tym jak sobie radzić z trudnymi sytuacjami, które mogą je tam spotkać.

Polecamy produkcje dostępne na platformie YouTube: spot Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „MSWiA – Hejt” oraz film o zjawisku tzw. sextingu „Uważaj, co wrzucasz do sieci”, przygotowany w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci” wspólnie z youtuberem Reżyserem Życia.