Uwaga upały! - Wiadomości - KPP w Lipnie

Wiadomości

Uwaga upały!

Data publikacji 03.08.2017

Wzrastają zagrożenia związane z wystąpieniem wysokich temperatur w naszym rejonie. Policjanci ostrzegają i zwracają uwagę na różne aspekty, które znacząco mogą wpłynąć na nasz komfort i poprawę bezpieczeństwa a w niektórych przypadkach pomogą uniknąć tragicznych konsekwencji.

Wraz z falą upałów pojawiają się przykre konsekwencje spowodowane brakiem wyobraźni czy beztroską. W temperaturach przekraczających 30 stopni Celsjusza łatwo o odwodnienie organizmu czy skłonności do zasłabnięć, udarów słonecznych czy omdleń, dlatego zwróćmy uwagę na osoby, u których mogą wystąpić objawy osłabienia, szczególnie na dzieci, osoby starsze czy będące pod wpływem alkoholu.

Jeśli w czasie upałów musimy wychodzić z domu pamiętajmy o nakryciu głowy i odpowiednim nawodnieniu organizmu. Szczególnie osoby bardziej wrażliwe powinny wybierać pory, w których temperatury powietrza są niższe, czyli godziny wczesno poranne lub wieczorne.

Także prowadząc auto należy zachować zasady zdrowego rozsądku. Zbyt wysoka temperatura w aucie powoduje senność i może wpłynąć na naszą psychomotorykę.

Nigdy, nawet na tzw. chwile nie zostawiajmy w aucie ludzi czy zwierząt. W ciągu zaledwie kilku chwil temperatura we wnętrzu nagrzanego auta gwałtownie wzrasta powodując realne zagrożenia dla zdrowia i życia. Reagujmy widząc, że w zamkniętym samochodzie znajduje się osoba lub zwierzę dzwoniąc do odpowiednich służb. Alarmowe numery takie jak 112 czy 997 działają nawet, jeśli nie mamy na koncie środków finansowych.

Zdrowy rozsądek należy zachować także nad wodą. Pogoda sprzyja wypoczynkowi nad akwenami jednak zbyt długie przybywanie na słońcu może mieć swoje poważne konsekwencje począwszy od poparzeń słonecznych przez omdlenia czy udary.

Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa także przed wejściem do wody, której temperatura w zależności od rodzaju zbiornika znacząco może różnic się od temperatury powietrza. Szybki skok do wody bez przygotowania organizmu na tę zmianę może skutkować wystąpieniem tzw. szoku termicznego i doprowadzić do utraty przytomności, co w wodze może mieć opłakane konsekwencje. Korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk gdzie nad naszym bezpieczeństwem będzie czuwał ratownik. Pamiętajmy, że spożywanie alkoholu jest częsta przyczyną utonięć w okresie letnim. Zwracajmy uwagę na innych kąpiących się obok nas i unikajmy nieprzemyślanych żartów, które także mogą skończyć się tragicznie.

Autor: mł. asp. Małgorzata Małkinska
Publikacja: mł. asp. Małgorzata Małkinska