DEBATA SPOŁECZNA W MCK LIPNO - Wiadomości - KPP w Lipnie

Wiadomości

DEBATA SPOŁECZNA W MCK LIPNO

Data publikacji 12.12.2017

W piątek ( 07.12.2017r.), w Miejskim Centrum Kulturalnym w Lipnie policjanci zorganizowali debatę społeczną. W debacie uczestniczyli Zastępca Burmistrza Miasta Lipna Jolanta Zielińska, przedstawiciele oraz członkowie Uniwersytetu III Wieku, Klubu Seniora „Nawojka”, Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Lipnie, oraz mieszkańcy miasta Lipna. Z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Lipnie debacie udział wzięli Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lipnie nadkom. Piotr Czajkowski, Naczelnik Wydział Prewencji Ruchu Drogowego kom. Marcin Kuras, p.o Kierownika Ogniwa Ruchu Drogowego st.asp. Marcin Impert oraz sierż. szt. Katarzyna Sobocińska z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii.

Tematem piątkowej debaty było „Bezpieczeństwo Seniorów”. Spotkanie zaczęło się od scenki przygotowanej przez policjantów, którzy wspólnie z p. Urszulą Suwałowską ( Klub Seniora Nawojka)przedstawili działanie sprawców metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Następnie policjanci omówili inne metody oszustw i wyłudzeń do jakich uciekają się sprawcy oraz bezpieczeństwo tzw. „wirtualnego pieniądza”. Uczestnicy mogli również dowiedzieć się jak przedstawia się statystyka tych przestępstw na terenie powiatu jak i województwa kujawsko- pomorskiego. Nie zabrakło też „dobrych rad” jak ustrzec się przed działaniem oszustów oraz dbać o swoje bezpieczeństwo.

Druga część debaty obejmowała omówienie m.in. programu „ Dzielnicowy Bliżej Nas”. Uczestnicy dowiedzieli się jakie są założenia wspomnianego programu oraz przedstawili sylwetki dzielnicowych z rejonu miasta Lipna. Funkcjonariusze zachęcali również do korzystania z aplikacji mobilnej „Moja Komenda” dzięki której można w łatwy i szybki sposób odnaleźć dzielnicowego obsługującego dany rejon wraz z kontaktem telefonicznym i mailowym.

Policjanci przedstawili również istotę i sposób działania „ Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. W trakcie spotkania naniesiono na mapę zagrożenie, które zostało zgłoszone przez uczestnika debaty. Funkcjonariusze omówili zasady działania tej intuicyjnej platformy m.in. sposób zaznaczania zgłoszeń, kategorie, status zgłoszenia.   Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest aplikacją,  która pomaga policjantom w codziennej służbie, a mieszkańcom daje możliwość szybkiego przekazywania informacji o zdarzeniach wpływających na ich bezpieczeństwo.

Ostatnia cześć debaty poświęcona była bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Policjanci omówili zagrożenia, statystki dotyczące tej tematyki z terenu naszego powiatu. Uczestnikom debaty przedstawiona program profilaktyczny oraz działania jakie podejmują policjanci aby poprawić bezpieczeństwo na terenie naszego powiatu. Na koniec spotkania przekazano osobą uczestniczącym w debacie opaski odblaskowe, które zakupione zostały przez  Burmistrza Miasta Lipna.

Autor: mł. asp. Wojciech Piotrowski
Publikacja: mł. asp. Wojciech Piotrowski