O bezpieczeństwie w sieci i nie tylko… - Wiadomości - KPP w Lipnie

Wiadomości

O bezpieczeństwie w sieci i nie tylko…

Data publikacji 14.12.2017

Policjantki z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Lipnie odbyły szereg spotkań profilaktyczno-edukacyjnych w ramach programu Kręci mnie bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny.

Funkcjonariuszki odwiedziły Publiczne Gimnazjum nr 1 w Lipnie, Szkołę Podstawową nr 5, Zespół Szkół, Szkołę Podstawową oraz Gimnazjum w Skępem. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie starszych klas szkół podstawowych, gimnazjum oraz liceum i technikum.

Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych, przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Form cyberprzemocy jest wiele. Do najczęstszych należy  obrażanie, poniżanie , fotografowanie i filmowanie bez czyjejś zgody oraz publikowanie w Internecie, a także podszywanie się pod kogoś. Uczniowie nie zawsze zdają sobie sprawę, że dane zachowania wyczerpują znamiona przestępstw i nie wiedzą jak się przed takimi atakami bronić. Podczas spotkania policjantki przestrzegały również  o skutkach pochopnego udostępniania w internecie swoich danych osobowych oraz o konieczność ograniczonego zaufania do ludzi poznanych w sieci. Zachęcano również aby w sytuacji zagrożenia szukali wsparcia u rodziców, nauczycieli, policji oraz zaufanych osób. Podczas spotkań poruszano również zagadnienia związane z handlem ludźmi oraz używkami. Nie zabrakło również rozmów na temat praw i obowiązków oraz przestrzegania, że za nieodpowiedzialne zachowanie mogą ponieść konsekwencje karne i moralne. 

Młodzież, która niedługo będzie podejmować decyzje o wyborze dalszej ścieżki zawodowej zainteresowana była również zawodem policjanta. Funkcjonariuszki przybliżyły uczniom historię formacji oraz opowiedziały o specyfice swojej profesji.

 

Autor: mł. asp. Wojciech Piotrowski
Publikacja: mł. asp. Wojciech Piotrowski