Kilka rad, by bezpiecznie spędzić Święta - Wiadomości - KPP w Lipnie

Wiadomości

Kilka rad, by bezpiecznie spędzić Święta

Data publikacji 28.03.2018

Czas przygotowań do Świąt powinien być niezwykły. Jednak często jesteśmy zabiegani, mamy wiele spraw do załatwienia, lista zakupów wydłuża się. Właśnie wtedy bardzo łatwo popełnić błąd i stać się ofiarą przestępstwa.

PRZEDŚWIĄTECZNE ZAKUPY

Jak co roku Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przedświątecznych zakupów. Złodzieje kieszonkowi często wykorzystują tłok panujący w sklepach oraz roztargnienie i pośpiech, które towarzyszą przygotowaniom do Świąt.

W centrach handlowych i na targowiskach łatwo można paść ofiarą kieszonkowców. Starajmy się unikać szczególnie zatłoczonych miejsc, jednocześnie zwracając uwagę, czy nie znaleźliśmy się w tzw. „sztucznym tłoku”, w którym nietrudno o utratę portfela.

Pamiętajmy, by podczas płacenia za zakupy, nie pokazywać większej ilości gotówki. Dbajmy o to, by torebka znajdowała się zawsze z przodu, w zasięgu naszego wzroku, natomiast portfel był schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. Cennych przedmiotów i dokumentów nie zostawiajmy w okryciach wierzchnich, które wiosną chętniej zdejmujemy i niejednokrotnie umieszczamy np. w sklepowym wózku, od którego oddalamy się podczas zakupów. Złodzieje chętnie wykorzystują takie sytuacje.

Wzmożoną uwagę i podobne zasady ostrożności zachowajmy również w środkach komunikacji publicznej, a także na parkingach w okolicach centrów handlowych. Bezwzględnie pamiętajmy o domykaniu szyb w autach i niepozostawianiu wewnątrz rzeczy, które mogą skusić potencjalnego złodzieja. W przypadku, gdy padliśmy ofiarą kradzieży niezwłocznie zgłośmy się do najbliższej jednostki Policji.


PAMIĘTAJMY O ZABEZPIECZENIU MIESZKANIA

Zadbaj o pomoc sąsiadów. W przypadku dłuższego wyjazdu informujmy się wzajemnie o terminie powrotu. W tym czasie mieszkanie powinno być puste, a ewentualni „goście” na pewno nie byli zaproszeni.

Poproś,aby sąsiedzi zabierali pozostawione na wycieraczce ulotki.

 

LANY PONIEDZIAŁEK

Święta Wielkanocne to czas nieodłącznie związany z tradycją "lanego poniedziałku". Często, oblewający wodą nie potrafią zachować umiaru, a kultywowanie tradycji w ich wykonaniu przeradza się w zwykłe chuligańskie wybryki.

W wielu miastach w drugi dzień Świąt od samego rana można spotkać młodych ludzi wyposażonych w akcesoria do oblewania przechodniów, środków komunikacji miejskiej czy samochodów stojących na "światłach". Amatorzy obchodzenia tego Święta często wybiegają na jezdnię łamiąc przepisy ruchu drogowego, rzucają w przejeżdżające pojazdy woreczkami napełnionymi wodą, narażając zarówno siebie, jak i kierowców na niebezpieczeństwo.

Przypominamy, iż w przypadku oblewania osób, które sobie tego nie życzą, pojazdów w ruchu itp. popełniamy wykroczenie. Osoba ponosi w związku z tym konsekwencje. Może to być ukaranie mandatem, bądź skierowanie wniosku o ukaranie do sądu.

W przypadku, gdy w skutek celowego oblania doszło do zabrudzenia lub zniszczenia odzieży bądź uszkodzenia innego mienia, osoba pokrzywdzona może złożyć wniosek o ściganie sprawcy wykroczenia oraz żądać zwrotu kosztów związanych z poniesieniem strat materialnych.

Apelujemy do wszystkich podtrzymujących tradycję śmigusa-dyngusa o zachowanie zdrowego rozsądku i umiaru.

 

PODRÓŻ

W trakcie podróży pamiętajmy o kilku ważnych czynnościach:

- przed podróżą koniecznie sprawdź stan techniczny samochodu,

- przed wyjazdem zapnij pasy bezpieczeństwa,

- przewoź dzieci w specjalnych fotelikach posiadających wymagane atesty,

- dostosuj prędkość jazdy do warunków panujących na drodze - stosuj się do ograniczeń prędkości,

- zwracaj uwagę na znaki drogowe,

- wyprzedzaj na wzniesieniach i w miejscach zabronionych,

- rób przerwy i odpoczywaj w trakcie podróży,

- zatrzymuj się tylko w miejscach do tego przeznaczonych (parkingi, stacje benzynowe, miejsca obsługi podróżnych),

- w przypadku długich tras pomyśl o zapewnieniu sobie „kierowcy – zmiennika”,

- wyjedź prędzej, by bez zbędnego pośpiechu dojechać do domu, nie czekaj do ostatniej chwili,

- zachowaj szczególną ostrożność podczas przejeżdżania przez tereny leśne - istnieje możliwość wtargnięcia na jezdnię dzikich zwierząt,

- w przypadku zauważenia nieprawidłowości na drodze mogących stwarzać zagrożenie zgłoś ten fakt odpowiednim służbom,

- stosuj zasadę ograniczonego zaufania, wobec innych użytkowników dróg,

- zachowaj kulturę jazdy.

 

BEZWZGLĘDNIE PRZESTRZEGAJ!!!

- pojazdem kierować może tylko osoba posiadająca do tego uprawnienia

- jeżeli przyjmujesz leki upewnij się czy nie wpływają one na zdolność do kierowania pojazdem

- prowadź pojazdu po użyciu alkoholu lub innego podobnie działającego środka

Jedź bezpiecznie, aby święta były miłym wspomnieniem.

 

 

 

 

 

Autor: podkom. Adam Kumkowski
Publikacja: asp. Piotr Duziak