Działania „NURD” - Wiadomości - KPP w Lipnie

Wiadomości

Działania „NURD”

Data publikacji 01.08.2019

Lipnowscy policjanci przeprowadzili wzmożone działania pn. „Niechroniony uczestnik ruchu drogowego”. W trosce o bezpieczeństwo monitorowali drogi i przejścia dla pieszych. Uświadamiali o zagrożeniach wynikających z łamania przepisów ruchu drogowego i rozdawali odblaski.

Wczoraj (31.07) na drogach powiatu lipnowskiego mundurowi podejmowali działania  mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. W akcji NURD wzięło udział 12 funkcjonariuszy, którzy ujawnili 36 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami mechanicznymi wobec pieszych oraz 4 wykroczenia popełnione przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Warto pamiętać, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący, czy pasażer samochodu. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, czy kurtyny. Oczywiście ważna jest też widoczność pieszego na drodze, dlatego stróże prawa rozdawali pieszym opaski odblaskowe. Od 2014 r każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Należy je umieszczać możliwie nisko sylwetki, wówczas wcześniej pada na niego snop światła pojazdu. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Przy tej odległości kierujący nie ma praktycznie czasu na jakąkolwiek reakcję. Jeśli pieszy ma na sobie elementy odblaskowe staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować, bezpiecznie ominąć pieszego.

Piesi ! Respektujcie zakazy i stosujcie się do zasady ograniczonego zaufania oraz szczególnej ostrożności.

Pamiętaj kierowco !

Zawsze zwalniaj przed skrzyżowaniem, przystankiem komunikacji publicznej i przejściem dla pieszych

Nie omijaj i nie wyprzedzaj innych pojazdów na przejściach dla pieszych

Ustępuj pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu

Niedopuszczalna jest jazda wzdłuż po chodniku, czy przejściu dla pieszych

 

 

Autor: st. asp. Monika Grzelak
Publikacja: st. asp. Monika Grzelak
  • dwóch policjantów i mężczyźna stoją na chodniku. Funkcjonariusze wręczają mu opaskę odblaskową
  • policjant ruchu drogowego daje osobie odblask. W tle stoi radiowóz.
  • funkcjonariusz stoi na chodniku ze starszym mężczyzną, który trzyma w ręku opaskę odblaskową