Grzyby kuszą i prowadzą w las - Wiadomości - KPP w Lipnie

Wiadomości

Grzyby kuszą i prowadzą w las

Data publikacji 05.10.2020

Stacje sanitarno-epidemiologiczne ostrzegają przed trującymi grzybami. Policjanci przed tym, aby wybierając się na grzyby odpowiednio się przygotować i zabezpieczyć. Każdego roku w okresie jesiennym, w powiecie lipnowskim dyżurny policji przyjmuje zgłoszenia o zagubionych grzybiarzach. Na leśną wyprawę warto dobrze się przygotować, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Dobre przygotowanie do leśnej wyprawy na grzyby może nam oszczędzić przykrych konsekwencji lub niebezpiecznych sytuacji. Wpatrzonym w ściółkę miłośnikom zbierania dorodnych okazów zdarza się czasem zgubić drogę lub stracić poczucie czasu a kiedy w lesie zastanie nas mrok tym trudniej odnaleźć drogę.

Policjanci radzą by na grzyby, nie wybierać się samotnie, szczególnie, gdy słabo znamy teren, w którym mamy zamiar je zbierać. Jeśli się odłączymy osoby, z którymi wybraliśmy się do lasu mogą skutecznie zareagować i pomóc w poszukiwaniach.

Jeśli już wybieramy się samemu poinformujmy o tym rodzinę lub znajomych podając miejsce, w które się wybieramy i spodziewaną godzinę powrotu.

Pamiętajmy by na wyprawę do lasu zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy. To często jedyna rzecz, która pozwala na skuteczne wezwanie pomocy i ustalenie miejsca pobytu w rozległym terenie.

Zadbajmy o odpowiednią odzież, bo warunki atmosferyczne w jesiennym czasie potrafią gwałtownie się zmienić. Elementy odblaskowe także mogą ułatwić odnalezienie zagubionej osoby.