Wiadomości

Światowy Dzień Trzeźwości – oby obchodzony był także na drogach

Data publikacji 15.04.2024

Co roku, na całym świecie, 15 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Trzeźwości. Przez alkohol ludzie tracą pracę, rodziny, zdrowie, a czasem także życie. Jest on też powodem wielu patologii społecznych i policyjnych interwencji. Tylko w tym roku na terenie powiatu lipnowskiego policjanci zatrzymali 72 nietrzeźwych kierujących.

Przesłaniem Światowego Dnia Trzeźwości jest propagowanie wstrzemięźliwości i zachowania umiaru w piciu alkoholu. Alkoholizm jest trudną w leczeniu chorobą, która może się okazać nawet śmiertelna. Wiele uzależnionych osób bagatelizuje swój problem i nie przyznaje się do alkoholizmu. Tłumaczą, że kieliszek wódki lub piwo, jeszcze nikomu nie zaszkodziło i w ten sposób szukają dla siebie usprawiedliwienia.

Mnóstwo policyjnych interwencji ma podłoże alkoholowe, tak samo jak blokowanie numerów alarmowych i wywoływanie niepotrzebnych czynności służb ratowniczych. Wiele rodzinnych dramatów również ma w tle problem alkoholowy.

Są jednak sytuacje, w których alkoholu spożywać nie wolno i są one penalizowane przez prawo. Po alkoholu nie wolno podejmować czynności zawodowych i oczywiście przekroczywszy określone przepisami normy, nie wolno prowadzić pojazdów. Stan po użyciu alkoholu waha się w granicach od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie (0,1 – 0,25 miligrama w 1 decymetrze sześciennym wydychanego powietrza), a stan nietrzeźwości określony jest przez prawo, jako zawartość alkoholu we krwi przekraczająca 0,5 promila albo prowadząca do stężenia przekraczającego tę wartość (lub
zawartość alkoholu w 1 decymetrze sześciennym wydychanego powietrza przekraczająca 0,25 miligrama albo prowadząca do stężenia przekraczającego tę wartość).

Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i może inaczej reagować na tę sama wartość alkoholu. Tylko od początku tego roku na terenie powiatu lipnowskiego policjanci zatrzymali 72 nietrzeźwych kierujących. Z okazji Światowego Dnia Trzeźwości policjanci apelują o jazdę bez procentów.

  • policjant sprawdza trzeźwość kierującego
  • policjant ruchu drogowego
  • patrol policjantów - policjantka mierzy prędkość pojazdu
Powrót na górę strony