Wiadomości

Stanowił zagrożenie dla siebie i innych

Data publikacji 24.05.2012

Policjanci z lipnowskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem vectra, który niemal w samo południe jechał krajową „10”, bez uprawnień i pod wpływem ponad 2 promili alkoholu. Na szczęście ten kierowca dalej nie ...

Policjanci z lipnowskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem vectra, który niemal w samo południe jechał krajową „10”, bez uprawnień i pod wpływem ponad 2 promili alkoholu. Na szczęście ten kierowca dalej nie pojechał.  

 

Wczoraj (09.05.12) kwadrans po godz. 12:00 lipnowscy policjanci czuwając nad bezpieczeństwem podróżujących krajową „10”, zauważyli jadącego „podejrzanym stylem” opla. Zaraz zatrzymali pojazd do kontroli. W rozmowie z kierowcą poczuli od niego alkohol. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 42-latek jest pod działaniem ponad 2 promili alkoholu. Ponadto nie wolno mu kierować pojazdami mechanicznymi, bo nie posiada do tego uprawnień. W tej sytuacji kierujący, stanowiący na drodze realne zagrożenie dla siebie i innych zakończył podróż „za kółkiem”. Teraz mężczyznę czekają przykre konsekwencje nieodpowiedzialnego zachowania. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz kierowania. Jazda bez uprawnień jest wykroczeniem, za które grozi wysoka grzywna.
Przypominamy:
W Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promila. Stężenie od 0,2 do 0,5 promila określa się jako stan po użyciu alkoholu. Wynik  powyżej 0,5 oznacza stan nietrzeźwości.
Pamiętajmy, że nie ma żadnej metody, która pozwoliłaby określić ilość alkoholu, jaką można wypić, aby nie przekroczyć dozwolonej zawartości w organizmie. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem określonym w art. 178a kodeksu karnego, zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2. Kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu jest wykroczeniem drogowym, określonym w art. 87 kodeksu wykroczeń, zagrożonym karą aresztu albo grzywny. Dodatkowo w obydwu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

„Za kolejną wpadkę” na prowadzeniu po pijanemu i złamanie przy tym prawomocnego zakazu kierowania, można się spodziewać kary bezwzględnego pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat.

Powrót na górę strony