Wiadomości

Oszustki okradły starsze osoby

Data publikacji 01.08.2012

Na terenie Lipna dały o sobie
znać oszustki, które okradły dwie samotnie mieszkające, starsze osoby.
Pokrzywdzeni stracili oszczędności swojego życia. Policjanci przestrzegają i
radzą co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów. ...

Na terenie Lipna dały o sobie znać oszustki, które okradły dwie samotnie mieszkające, starsze osoby. Pokrzywdzeni stracili oszczędności swojego życia. Policjanci przestrzegają i radzą co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów.

Wczoraj (21.06.12) lipnowscy policjanci przyjęli dwa zgłoszenie od osób w starszym wieku, które zostały oszukane i okradzione przez nieznane im  kobiety. Do pierwszego ze zdarzeń doszło przy ul. Polnej w Lipnie. Do drzwi 87-letniej kobiety zapukały dwie nieznajome w średnim wieku. Zostały wpuszczone do mieszkania pod pretekstem przeprowadzenia wywiadu „środowiskowo-opiekuńczego”. Kobiety uprzejmie rozmawiały z gospodynią o tym, jak się czuje i jak się jej żyje. Poprosiły starszą panią, by przeszła się do drugiego pomieszczenia, chcąc rzekomo sprawdzić, jak sobie radzi z samodzielnym poruszaniem. Wykazujące się troską i życzliwością nieznajome, opuściły mieszkanie, a po pewnym czasie jego właścicielka stwierdziła, że wraz z nimi zniknęły jej oszczędności. Kolejne zdarzenie miało miejsce w jednym z mieszkań na Osiedlu Armii Krajowej w Lipnie. Tam, 81-letniego mężczyznę odwiedziła kobieta, proponując zakup odzieży po okazyjnej cenie. Gospodarz jednak nie dał się namówić i nie wpuścił nieznajomej do środka. Ale to nie koniec, ponieważ po pewnym czasie do tych samych drzwi zapukała kolejna kobieta. Tej, niestety udało się wejść do mieszkania pod pretekstem zawarcia atrakcyjnego ubezpieczenia zdrowotnego. Mężczyzna po wyjściu rzekomej agentki ubezpieczeniowej zorientował się, że zniknęła mu spora gotówka.

Policjanci przestrzegają przed oszustami wykorzystującymi różne sposoby, by wzbogacić się kosztem, w szczególności starszych, samotnie mieszkających osób. Podają się za pracowników administracji, instytucji państwowych, organizacji charytatywnych, członków rodzin. Policjanci radzą co zrobić, by nie ułatwiać oszustom zadania.

·          Jeśli do naszych drzwi puka nieznajoma osoba, bez względu na to za kogo się podaje, zawsze żądajmy okazania dokumentu tożsamości, oglądając go dokładnie. Nim wpuścimy osobę do środka, poprośmy sąsiadkę o asystowanie przy rozmowie.

·          Pamiętajmy, że prawdziwe wizyty przedstawicieli administracji poprzedzone są np.; ogłoszeniem na klatce schodowej. Nie ufajmy przy tym telefonicznym zawiadomieniom – może dzwonić oszust.

·          Nie ufajmy osobom proszącym o możliwość pozostawienia informacji dla sąsiadki. Pójdziemy po kartkę i długopis, a oszust wejdzie do mieszkania.

·          Oszuści często działają w duecie. Jedna osoba towarzysząc gospodarzowi  prosi o sprawdzenie kuchenki czy odpływu w łazience, a druga w tym czasie splądruje mieszkanie.

·          Bądźmy bardzo ostrożni w kontakcie z obnośnymi sprzedawcami. Podczas prezentacji dywanu, pościeli, sprzętu RTV, możemy stracić gotówkę i kosztowności. 

·          Bądźmy szczególnie ostrożni, gdy odwiedzające nas osoby żądają pierwszej raty, zaliczki. Zawsze możemy to zapłacić później w banku, na poczcie czy przelewem.

·         Pamiętajmy, aby w przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub wątpliwości natychmiast zawiadomić o tym Policję, dzwoniąc na czynny całą dobę bezpłatny numer alarmowy 997 lub 112 - z telefonu komórkowego.

Powrót na górę strony