„Ustawka” na polu – 13 zatrzymanych - Wiadomości - KPP w Lipnie

Wiadomości

„Ustawka” na polu – 13 zatrzymanych

Data publikacji 03.09.2018

Dyżurny policji w Lipnie odebrał anonimowy telefon. Mężczyzna zgłaszał, że po polu biegają jacyś mężczyźni bez koszulek – prawdopodobnie będą się bić. W efekcie działań policjanci zatrzymali 13 pseudokibiców, którzy umówili się na tzw. ustawkę. Część już usłyszała zarzuty.

W sobotę po 15.00 dyżurny lipnowskiej komendy odebrał telefon z anonimowa informacją o tym, że po polu w miejscowości Okrąg biega kilkudziesięciu mężczyzn. Wg. zgłoszenia mężczyźni byli bez koszulek i wyraźnie szykowali się do bójki.

Na miejsce natychmiast skierowano wszystkie dostępne patrole z Lipna. Na pomoc przybyli także funkcjonariusze z Rypina.

Jak się okazało na ustawkę umówili się tu pseudokibice Włocławi Włocławek, ŁKS-u Łódź, Sparty Brodnica i Legii Chełmża – w sumie ok. 40 osób. Na widok nadjeżdżających radiowozów mężczyźni zaczęli uciekać. Funkcjonariusze zatrzymali trzynaście osób.

Dziewięć z nich zostało zwolnionych po przesłuchaniach, a cztery osoby zostały osadzone w policyjnym areszcie.

Już usłyszały zarzut czynnego udziału w zbiegowisku, którego uczestnicy mieli dopuścić się gwałtownego zamachu na osobę lub mienie, a także udziału w bójce narażającej inne osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Czyn został określony, jako chuligański, co zwiększa zagrożenie karą.

Kierujący audi 22-latek, mieszkaniec Złotoryi, oprócz zarzutu udziału w zbiegowisku usłyszał zarzut nie zatrzymania się do kontroli drogowej, pomimo wyraźnych sygnałów wydawanych przez funkcjonariusza poruszającego się oznakowanym radiowozem oraz usiłowania dokonania czynnej napaści na funkcjonariuszy, poprzez próbę zepchnięcia z drogi radiowozu, którym jechali policjanci. Grozi mu za to nawet do 10 lat więzienia.

Policjanci zabezpieczyli znalezione przy zatrzymanych kominiarki, rękawice służące do walk i ochraniacze na zęby. Przy jednym z osadzonych podczas przeszukania odnaleziono amfetaminę.

Trwają czynności zmierzające do ustalenia przebiegu całego zdarzenia i pozostałych osób biorących w nim udział.

Zarówno za udział w zbiegowisku, którego uczestnicy narażają zdrowie lub życie innych osób jak i udział w bójce i pobiciu zagrożone są karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Autor: mł. asp. Małgorzata Małkinska
Publikacja: mł. asp. Małgorzata Małkinska